Rola spontaniczności w wirtualu

Ten wpis znajduje się w kategorii mikroświat nie bez przyczyny, bo dotyczy wszystkich i każdego z osobna w mikronacjach. Dlaczego jest poruszany? Otóż od popularnej i smacznej mielonki Spam, wszelkie spontaniczne wypowiedzi na temat i nie na temat, czyli typowe skojarzenia, są określane mianem spam.

Czy słusznie? Od roku 2006 mam przyjemność obserwować życie wirtualne z perspektywy uczestnika mikronacji poddanego wzlotom i upadkom Nowalu, który mi służy z powodzeniem za wirtualną ojczyznę od samego początku (co wcale nie oznacza, że do v-końca koniecznie!) i który jest niemal modelowym przykłądem na państwo wirtualne zdolne przeżyć w trudnych jednak warunkach Pollina, a nawet umiarkowanie dobrze sobie radzić.

Modelowość tej v-nacji polega na tym, że życie w niej podlega typowej falowości charakterystycznej dla normalnie funkcjonujących organizmów. Były okresy wielkich wzlotów i okresy wielkich upadków, wreszcie doszło do konstruktywnej federacji z innym, energicznym i zdrowym v-państwem oraz dalszy udział w federacji, jako jej ważnej części składowej. Wzrost zawsze i tylko wtedy następował, gdy panowała i panuje wielka spontaniczność, a fazy schyłkowe i upadkowo-schyłkowe zawsze są związane ze zwalczaniem spontaniczności. Reguła żelazna mówi, że zakładanie ludziom wirtualnym kagańca na palce do klepania wypowiedzi spontanicznych jest działaniem zbrodniczym i szkodliwym dla v-państwowości i z tego tytułu powinno niemal być ścigane z urzędu! W aktualnym czasie Federacja w której jest Nowal niepomna na tę nauczkę v-historii, ponownie zaczyna dążyć ku krępującemu gorsetowi zwalczania spontanicznej wypowiedzi i zaszufladkowania jej do kategorii spamu, a efektem jest spadek aktywności i pierwsza faza niezwykle głębokiej sytuacji krytycznej ZFM, która ciągnie szybko Mikrosławię na dno. Piszę to z pozycji v-osoby doświadczonej już takim kryzysem, aczkolwiek wyglądał on niby nieco inaczej w chwili buntu gubernatorów nowalskich kilka lat temu, ale w sumie rozpoczął się od zwalczania spontaniczności, a skończył się tym, że zostałem sam w Nowalu, jako jego administrator. Można śmiało powiedzieć, że tylko moje wygodnictwo, bo nie chciało mi się przenieść do aktywnego wówczas któregoś v-kraju, uratowało ZFM dzisiejsze. Z perspektywy tamtego doświadczenia mogę potwierdzić, ze wszelkie zwalczanie spontaniczności powinno być ścigane bezwzględnie z urzędu i karane jak zdrada stanu.

Wniosek jest mocny, ba, sytuacja jest też mocna. Nie tylko ZFM stoi na rozdrożu dzisiaj z braku refleksji nad przyczyną sytuacji krytycznej prowadzącej do astekizacji Pollina. Warto to sobie dobrze przemyśleć, a może już nie?

Karol Flibustier

Reklamy

Komentarzy 5 so far »

 1. 1

  Jens said,

  Droga Redakcjo!
  Spontaniczność nie może tłumaczyć wszystkiego. Przez tą waszą spontaniczność Ćytnica została spamowiskiem, a Sabor?
  Toże ktoś lubi mazać po murach (bo do tego można porównać spam) nie znaczy, że należy temu komuś na to pozwalać. Jest sporo miejsca do wolnego spamowania, ale niektórym to niew wystarcza i bazgrzą w Saborze czy Ćytnicy. To jest fair?? Jak ktoś nie zna umiaru to przydałby mu się kaganiec.

 2. 2

  sokn said,

  Otóż to, dobre określenie, kaganiec. Ja mam pytanie, czy interkulor jest chętny ubrać kaganiec i wyjść z domu? Tak zwyczajnie wyjść z domu i z kagańcem przemierzyć ulice pełne znajomych? Ubrać w niego do tego swoich najbliższych, a na spootkaniu towarzyskim zabronić rozmawiać, bo to nie na temat? 😀

 3. 3

  Jens said,

  Ty chyba myślisz że virtual to real, a real to sklep. Już całkiem ci się po…. w bani.
  Forum to nie rozmowa.

 4. 4

  sokn said,

  A czym wedle Ciebie jest forum? Zdefiniuj, bo się nie rozumiemy 😀 Rozumiem, że znasz ścisłą i jasną definicję, co to jest forum? 😛

 5. 5

  Jens said,

  Odstaw używki to poznasz różnicę.


Comment RSS · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: