Czy Planeta Mikronacje powinna…

Przeglądając wpisy na Planecie Mikronacje nie sposób nie zauważyć, że część agencji v-prasowych wykorzystuje jej potencjał do zarobkowania.

Zasada w rzeczy samej wydaje się być słuszna, ale budzi wątpliwości natury etycznej. Agencje v-prasowe żądające opłaty za umieszczenie komentarza do pojawiającego się wpisu zasadniczo powinne sobie zorganizować własny, v-komercyjny kanał rss i za niego też kasować (tylko kto wówczas będzie to czytał?), albo co najmniej dzielić się częścią osiągniętego za pośrednictwem Planety zysku właśnie z Planetą. Twórcy tego pożytecznego narzędzia, kanału informacyjnego nie opodatkowali dosłownie nikogo za swoje usługi i pomysły, więc tym bardziej wątpliwym etycznie wydaje się v-zarobkowanie na ich wysiłku i inwencji twórczej.

Tekst ten nie jest wymierzony w kogokolwiek, tylko zwraca uwagę na pewien aspekt funkcjonowania v-zabawy i v-komercji, których połączenie swego czasu spotkała się z ogromnym sprzeciwem, gdy ją zastosowało szeroko RWS. Dzisiaj standardy o tyle się przewartościowały, że nikt nawet nie kwestionuje wprowadzania v-komercji do otwartego projektu, dlatego warto czasami przypomnieć, że jednak ktoś to obserwuje. Oczywiście to materiał do dyskusji, gdyż zapewne istnieje mocne uzasadnienie poboru opłat za komentowanie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: