Uroczyście o Nowalu

Wigilia trzeciej rocznicy powołania Nowalu do istnienia to czas pełen zadumy. 29 maja 2006 roku zostało powołane do życia v-państwo jakich wiele w polskim internecie, a jednak jakieś inne dla tej rzeszy ludzi z nim związanych mniej lub więcej. Zaduma, to dobry czas na miłe wspomnienia i weźmy za temat tego rozważania ustrój Nowalu. Cóż powiedzieć o historii, tu mamy kilka etapów:

– silna władza królewska, czyli faktyczny stan typowy dla królestwa, ale od samego początku jest ferowany wizerunek króla łaskawego, pozwalającego ludowi na sprawowanie władzy wykonawczej, czyli królestwo parlamentarne,

– wzmocnienie uprawnień rządu i stopniowe odsuwanie się króla od polityki bieżącej v-kraju,

– decentralizacja królestwa na staty-gubernie i dalsze osłabienie władzy królewskiej,

– zakończenie etapu przez ustąpienie króla i ogłoszenie władzy administratorów,

– przejście na tytularne królestwo i powstanie federacji ragionów autonomicznych.

Tytularne królestwo to nic innego, jak v-państwo mające w nazwie „królestwo” i nie mające monarchy. Dzisiejszy stan Nowalu można określić prosto, władzę mają aktywni i ich dziełem jest status państwa wśród mikronacji.

Perspektywy? Otóż powstał pewien kręgosłup państwowy złożony z doświadczonych działaczy i można być pewnym, że wartościowego pomysłu na ustrój czy lokalny ryt nie odrzucą. Wprowadzany jest styl epoki napoleońskiej w życiu narodowym, a prace nad nim posuwają się do przodu drobnym kroczkiem. Nie oznacza to jednak odrzucenia innych pomysłów, tylko wcielanie aktualnego.

Co daje nam nauka płynąca z historii Nowalu? Uczmy się toleracji, bo to jeden z filarów każdej wspólnoty, nie tylko v-państwowej.

Na jutrzejszy uroczysty dzień trzeciej rocznicy Nowalczykom i przyjaciołom życzenia pomyślności i fantazji niebanalnej w wirtualu!

Karol Keane

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: