Wykład VAP na temat historii nowalskiej

Vetońska Akademia Powszechna w Metropolis, czyli nowalska uczelnia w drugim wykładzie zajmuje się losami historycznego króla nowalskiego Hugo Zdolnego i próbuje objąć ramami czasowymi Jego dzieje oraz otoczenie. Wykład zbiegł się w czasie z opublikowaniem piątego rozdziału powieści historycznej o tym znamienitym praprzodku rodu królewskiego Nowalu. Treść wykładu dostępna jest pod adresem Akademii, zaś kolejny rozdział powieści w Nowalskiej Wszechnicy Literackiej. Poniżej fragmenty wykładu:

Wracając do lektury… Tekst ten oprócz dużej wartości historycznej, pełni również funkcje literackie. Przecież w takowe zostało ubrane, a nie w „twardy” i „suchy” przekaz informacji. Przedstawia On losy starożytnych mieszkańców naszego świata, którzy byli gotowi na wszystko byleby odepchnąć atak wrogich ludów północy.

No, ale po kolei:
1. Najazd Vitingów na wyspę Nowalską.
2. Ucieczka części Istów do Wilkinii.
3. Wyprawa „Rozbitka” do ludu atlantydów.
4. Spotkanie „Rozbitka” z Hugonem.
5. Podjęcie decyzji Hugona o wyprawie do Nowalu. Organizowanie wyprawy. …

oraz powieści:


Reda Dreampolis okazała się rozległa i obszerna. Tym większym zaskoczeniem dla załogi Biegnącego Jelenia była ogromna liczba ustawionych w szyku okrętów dreamlandzkich, które witały nadpływający zza Cieśnin ich statek. Wszystkie one podnosiły o opuszczały swoje żagle, gdy tylko koga królewska przepływała obok nich, a załogi ustawiały się do parady burtowej. Stojące w linii okręty reprezentowały też inne kraje wirtuala, widać było nef natański, holki sarmackie, gellońską galerę, elderlandzką galeonę (zupełnie nowy typ okrętu o trzech aż masztach!, widzieli już takie w Atlantis, ale aż tu?!), baridajską czajkę i para nefów scholandzkich, a za nimi… ich nef Chyży Orzeł, który zagubił się podczas natarcia Vitingów w Storebulcie! Jak się później okazało, faktycznym szpiegiem okazał się szyper, do którego zaufania od początku nie miał Hugo i który natychmiast opuścił burtę nefu gdy okazało się, że Biegnący Jeleń sprawnie uciekł z przygotowanej na niego pułapki w Cieśninach. Pilnujący starannie wód Oceanu Wirtualnego żeglarze dreamlandzccy zjawili się tuż po zajęciu nefu…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: