System partyjny w Nowalu

Z kart historii Królestwa Nowal – część 10

Demokratyczny v-kraj z królem jako monarchą i parlamentem, jako ciałem ustawodawczym i rządem sprawującym faktyczną władzę nie mógł obyć się bez działalności politycznej.

Już 25 lipca 2006 roku, czyli kilkanaście dni po ukonstytuowaniu Królestwa, założona została pierwsza partia polityczna o nazwie Nowalska Partia Postępu, ugrupowanie polityczne o orientacji socjalnej, z natury rzeczy szufladkowane jako partia lewicy. Szefem tej partii został Vyatscheslav Yevseeyev, późniejszy premier Rządu Królestwa oraz długotrwały MSZ Nowalu. Pod Jego przewodnictwem partia zmieniła tez nazwę na Partię Postępu i Socjalistów (14 września 2007 roku), co miało oddać precyzyjnie charakter tej lewicowej formacji politycznej. Partia jest wciąż aktywna na arenie nowalskiej, aczkolwiek działania polityczne po podziale na staty są niemal  niezauważalne. Wśród członków partii oprócz przewodniczącego należy wymienić Orzecha, Nachrowa, Pottera przed przejściem do NPN, Vlada Onorowowa, Samira i na krótki czas kolejnego byłego premiera Rządu Nowalskiego, Krisa późniejszego szefa NPN. W pewnym sensie powstanie statów i Metropolitańskiej Republiki Ludowej jest dziełem tego ugrupowania politycznego, które nie obawiało się eksperymentowania ustrojem v-państwowym.

18 sierpnia 2006 roku założona została partia o nazwie Nowalska Partia Narodowa, której członkami byli Kris Chest i Karol Keane, jako założyciele, a ponadto Potter i Emotikon oraz mieszkaniec Nemo. Ugrupowanie rojalistyczne i prawicowe prowadzące politykę wielkiego Nowalu, która miała dołączyć królestwo do grona średnich mikronacji i powiązać je mocnymi więzami z którymś z największych v-państw. Ugrupowanie najmocniej wspierające wstąpienie do Wspólnoty Korony Ebruzów i mocną władzę centralną, którą naturalnie w monarchii dzierżył król. Przewodniczący partii Kris przez bardzo długi czas sprawował urząd premiera, prowadząc Nowal w trudnym okresie opadnięcia euforii po założeniu mikronacji.

3 września 2006 roku Tomutek postanowił założyć kolejne ugrupowanie polityczne o nazwie Partia Republikańska Królestwa Nowal (pierwsza oficjalna nazwa Nowalska Partia Republikańska). W nazwie partii widać jej cel, uczynienie z Nowalu republiki (pierwotnie miała to być Nowalska Partia Demokratyczna). Wśród jej członków należy wymienić oprócz Tomutka też Beninho, Emotikona przed decyzją wejścia do NPN i panią Koneko. Niestety, członkostwo w partii zadeklarowały osoby o słabej aktywności i ugrupowanie upadło 11 lutego 2007 roku.

Wreszcie ugrupowanie ambitnego gracza i biznesmena nowalskiego, Nachrowa Cypulskiego o nazwie Nowalska Partia Odrodzenia Narodowego działająca od 11 lutego 2007 roku. Typowe przedsięwzięcie na potrzeby chwili, partia utworzona dla objęcia rządów w królestwie, wśród jej członków oprócz założyciela można wskazać Jędrzeja Maxa i Aleksieja Kordaczovego. Rok po założeniu partii ugrupowanie upadło z powodu klęski wyborczej, gdy okazało się, że działający skutecznie aktualny premier Kris potrafił zdobyć większość w Parlamencie, co upokorzyło założyciela Odrodzeniowców i pokazało, że zdolności biznesowe niekoniecznie muszą chodzić w parze z umiejętnościami gry politycznej. Koniec działania tej partii to 9 luty 2008 roku.

Aktualna sytuacja Nowalu nie sprzyja zbytnio aktywności politycznej, ale praktycznie rzecz biorąc członkowie czynnych partii wciąż jednak coś dla państwa robią, a system polityczny jest niejako w uśpieniu po zawieszeniu formalnej struktury królestwa.

Reklamy

Komentarze 3 so far »

 1. 1

  RCA said,

  Powiedzcie Towarzyszu Rednaczu – jaki cel jest w publikowaniu takich notek? Czy one w jakiś sposób mają pomóc wirtualowi? Bo dla mnie wskrzeszanie trupów w ten sposób to jakieś nieporozumienie – na zasadzie, „że przecież pokażemy się w planecie”… Warto? Proszę o jakąś szerszą wypowiedź.

 2. 2

  sokn said,

  No więc towarzyszu RCA racz zwrócić ouwagę na fakt, że pisze o tym Strona Obywatelska Królestwa Nowal, jej serwis nazwany Webpress. Oprócz dobrej zabawy micronacyjnej reakcja tejże Strony zobowiązała się nie zapominać o swoim v-kraju macierzystym, co realizuje cyklem „Z kart historii Królestwa Nowal” przeznaczonym niemal w całości dla mieszkańców Królestwa którzy czytając o swoich przygodach odczuwają coś takiego jak zadowolenie z tego, że Ich wysiłek ktoś jednak potrafił dostrzec i nawet opisać! Nie będę zdradzał planów redakcji, ale jeszcze wiele publikacji wyjdzie w ramach tego cyklu, co towarzysz musi niestety przyjąć jako rzecz naturalną, bo pisania o własnym v-kraju żadnej v-notatkowni zabronić się nie da. Istnienie na Planecie serwisu Webpress związane jest z tym także, że podziwiamy ogrom pracy włożony w zorganizowanie mikronacje.info i popieramy adminów tego zjawiska v-światowego, a z kolei autocenzury wprowadzać nie chcemy i opracowania tak gorsze, jak i te lepszejsze są tam udostępniane bez wyjątku.

 3. 3

  Fisher said,

  Nie widze nic zlego w publikowaniu notek historycznych. Wrecz przeciwnie – uwazam, ze sa szalenie pozyteczne!


Comment RSS · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: