Rola wypraw do Vetonii w Królestwie Nowal

Z kart historii Królestwa Nowal, cześć 7

Już 20 lipca 2006 roku, czyli dwa tygodnie po ukonstytuowaniu państwa zwanego początkowo krajem nowalskim wyruszyła pierwsza oficjalna ekspedycja badawcza do starożytnego miasta-państwa na Wyspie Nowalskiej, do Vetonii pod auspicjami ówczesnego ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Nowalu Pana Beninho Augusto Ribeiro da Silva. W efekcie tej wyprawy i paru następnych odkryto wielką kulturę v-światową na tamtych terenach.

Piramidy Vetonii

Z kolei II Wyprawa Vetońska zarządzana przez nową minister kultury Panią Kayunię odnalazła ślady kultury pisanej na tym obszarze!
papirus Vetoński

W tym samym niemal czasie w Vetonii przebywała wyprawa prywatna Krisa Chesta, której badania koncentrowały się na trybie życia byłych mieszkańców miasta.
pismo subkultury vetońskiej

No i wreszcie IV Wyprawa Vetońska została zorganizowana przez SOKN, a zajęła się szukaniem kosmicznych i indiańskich śladów kultury starożytnej Vetonii.
pismo kosmogpniczne
Aktualnie też portal informacyjno-rozrywkowy Nowalu jest w posiadaniu informacji o prawdopodobnym pobycie Galów w prehistorii Vetonii, co zapowiada organizację kolejnej ekspedycji badawczej, bo ślad jest na tyle pewny, że należy go zweryfikować.

mieszkańcy Vetonii

Wyprawy i ekspedycje Vetońskie miały i nadal mają ogromne znaczenie dla kultury Królestwa Nowal, gdyż są pewnym spoiwem pre-v-historii tego kraju z dniem dzisiejszym, a dodatkowo dostarczają natchnienia twórcom nowalskim, gdyż nawet powieść o Hugo Zdolnym dostępna w zasobach Nowalskiej Wszechnicy Literackiej jest natchniona pracami badawczymi nad starą stolicą Wyspy Nowalskiej. Klasycznym przykładem inspiracji jest wystawa w Muzeum Etnograficznym w Lene dotycząca latynoskiego śladu życia vetońskiego na obrazie poniżej.

Vetonia

Dlatego tym ciekawsze wydaje się kontynuowanie badań na terenie zrujnowanej metropolii, bo wyniki tych prac zawsze budzą spore zaskoczenie. Ostatnia wyprawa była jednak już dość dawno, bo w roku 2007, latem i czas wysłać nowych badaczy w tamte strony.

Reklamy

Komentarze 4 so far »

 1. 1

  Fisher said,

  Jest w Nowalu jakies biuro podrozy? Chyba wykupie wycieczke krajoznawcza 🙂

 2. 2

  Karol Keane said,

  Wydaje się, że coś tam niby się ogłaszało, ale w sumie korzystając z http://sokn.mikronacje.info/ można odbyć prywatną wycieczkę własnymi ścieżkami bez „uciążliwego” przewodnika gnającego wycieczkę do nastepnej atrakcji, bo tak jest w planie! 😉

 3. 3

  Fisher said,

  Czytac o czyms to jedno, a postawic swoja virtualna stope to drugie 😉

 4. 4

  Karol Keane said,

  W takim razie nie pozostaje nic innego, jak zorganizować Panu pobyt w Nowalu na jakiś czas 😉 Myślę, że musimy odbyć naradę i powołać stosowny sztab organizacyjny 🙂


Comment RSS · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: