Miasta i władza nad nimi

Z kart historii Królestwa Nowal, cześć 6

Królestwo miało na swoim terytorium kilka miejscowości posiadających status miast, wśród nich były trzy v-zamieszkałe, czyli Lene – stolica królestwa, Moxpinburg i Metropolis. Nie zamieszkałe miasta to Vetonia, – v-historyczna stolica państwa, Olaw – które zmieniło się w Pustkę i Klebę, port rzeczno-morski Pustki, zresztą Pustka ostatnio została zasiedlona przez niektórych mieszkańców Nowalu zmęczonych zgiełkiem wojennym i politycznym późnej wiosny tego roku, ale te zamieszkanie jest natury niestałej, aczkolwiek powstała w Pustce pierwsza instytucja o charakterze stałym, jaką jest Radio Pirates!

Zamieszkałe miasta z wielkim trudem zdobywały swoich rządców, czyli burmistrzów. Gorące dyskusje wywoływała sprawa ewentualnego łączenia stanowisk ministra i burmistrza, a gorączki dodawała zasada maksymalnej równości obywateli, którą praktycznie stosowano na terenie królestwa. W ostatecznym rozrachunku burmistrzów nie powołano, mimo, że niektóre z miast miały nawet sprzedany cały szereg parceli (!) w ramach systemu Netopea z licytacji otwartych, do których mógł przystąpić każdy, gdyż na początek obywatel „dostawał” w systemie Netopea dziesięć nowali, które w tym systemie nosiły nazwę wirtuali.

Problem władzy w miastach zamieszkałych rozwiązała dopiero regulacja prawna powołująca gubernie, które opierały się na miastach i terenach wokół nich, a urzędnicy sprawujący w nich władzę uzyskali status gubernatorów, czyli nieporównywalnie wyższy niż proponowani początkowo burmistrzowie, ale eksperyment ten przerósł nowalczyków i ta koncepcja upadła, wręcz zbankrutowała.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: