Szlachta? Dlaczego nie?

Z kart historii Królestwa Nowal, cześć 5

Dla królestwa naturalnym wydaje się posiadanie stanu szlacheckiego na swoim terytorium, nieprawdaż? I to właśnie była ciekawostka nowalska, tu szlachty nie było! Jednak nie oznacza to, że nowalczycy nie dyskutowali na temat zasadności wprowadzenia stanu szlacheckiego w życie.

Pierwszym problemem była skala i stopniowanie przywilejów tytularnych szlachty, gdyż w tym temacie było najwięcej niezgodności, a propozycje obejmowały zakres od prostego, kilkupoziomowego rozwiązania, po skomplikowane wymieszanie tytułów europejskich z wyspiarskimi, czyli wprowadzenie zarówno książąt, jak i diuków etc. Drugim problemem były faktyczne przywileje szlachetnych w królestwie opartym na regułach demokratycznych, gdzie zasada równości społecznej była największym skarbem v-narodu. Najjaskrawiej chyba te problemy dostrzegał JKW Matt Zdolny, który z pewnym dystansem obserwował zażarte dyskusje demokratów o skali przywilejów szlacheckich ;-)) Nie wychodziły one poza łamy teoretyczne jednak aż do momentu…

Upadek parlamentaryzmu reprezentatywnego na rzecz władzy bezpośredniej ludu (tak, tak, to było w Królestwie Nowal, a nie w Wandystanie szumnie reklamującym się takim ustrojem!) spowodował, że jak zawsze dowcipny Nachrow Cypulski, zaproponował przywilej szlachecki ala Rowan Atkinson, czyli demokrację stylu Czarna Żmija, gdzie im wyżej postawiony szlachetka, tym większy wpływ bezpośredni miałby poprzez liczbę głosów na Zgromadzeniu Narodowym. Co ciekawsze, do pracy nad tym „projektem” udało mu się wciągnąć aktywnego socjalistę Samira el Guevarę, który nie dostrzegł, czy nie chciał dostrzec szyderczego podtekstu tej propozycji. To był ostatni akord dyskusji o nobilitacjach szlachckich, akord najzabawniejszy w całej dyskusji, która do powołania kasty szlachetnych w Królestwie Nowal nie doprowadziła w końcu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: